Çubuk

Başkent Ankara’nın hemen yanı başında, bir doğal güzellikler bahçesidir Çubuk ilçesi. Şehrin gürültüsünden uzakta doğanın sesleriyle iç içedir Çubuk’ta hayat. Hele mevsim ilkbaharsa, etrafınızı saran renk cümbüşünü seyretmeye doyum olmaz. Göz alabildiğine uzanan yemyeşil ormanlar, çiçek bahçesine dönüşen engin çayırlıklardaki yaylalar, gökyüzünün mavisini kıskandıran göller… Sakinliğin kollarına iyice bırakın kendinizi, o size kendi zamanını söyleyecektir. Bir kez gelirseniz eğer Çubuk yerleşimine, bir dahaki gezinin planlarını henüz buradan ayrılmadan yapmaya başlarsınız.

Ankara il merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Çubuk ilçesi, kuzeyde Çankırı ili Şabanözü ve Orta ilçeleri, batıda Kızılcahamam ve Kazan, doğuda Kalecik ve Akyurt, güneyde ise Keçiören ve Yenimahalle ilçeleriyle komşudur. Türkiye'nin ikinci en büyük uluslararası havaalanı olan Esenboğa Havalimanı’na ev sahipliği yapan ilçe, Ankara'nın kuzeydoğusunda Karadeniz Bölgesi'nin geçiş kuşağında yer alır. Köroğlu Dağlarının güney uzantılarını oluşturan tepelerle kuşatılan ilçenin coğrafi yapısı, yüksek platolar ve bu steplerin arasına konuşlanan Çubuk Ovası’ndan oluşmaktadır.

Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid ile Moğol hükümdarı Timur arasında 1402 yılında meydana gelen Ankara Savaşı’nın Çubuk Ovası’nda geçmesi, ilçenin tarihsel gelişimine önemli bir damga vurmuştur. Neredeyse ilçenin tamamı Oğuz Boyu'nun Büğdüz, Çavuldur, Eymür, Karkın, Kızık, Peçenek, Yazır, Yıva gibi kollarından gelme Türkmen'lerdir. Birçoğu Ankara Savaşı sonrası kurulan köylerin isimleri ise Oğuz boylarından veya Ankara Savaşı’na atfen Yıldırım Bayezid’dan kaynaklanmaktadır.

İlçe genelinde pek çok tarihi eser görülebilir. Balıkhisar köyü kalıntıları, Aktepe, Camili ve Çatköy kaleleri, Güldarpı köyünde yapılan kazılarda bulunan mermer aslan heykeli, Durhasan köy konağında sergilenen aslan heykeli, Karadana köyünde bulunan Oyulu Kaya Mezarı ile Yakup Derviş köyündeki Roma ve Bizans dönemine ait mezar kalıntıları söz konusu tarihi eserlerin en önemlileridir. 1354 yılında Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetine katılan Çubuk ilçesi, Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde ‘150 akçelik kaza, 7 nahiye ve 70 köyden oluştuğu’  belirtilmektedir. Mahmutoğulları, Kutuören, Karaman, Okçular, Demirci, Tahtalı, Cami-i Kebir ve Karşıyaka camileri ile Kavaklı, Ağılcık, Karataş ve Yazır çeşmeleri; Türk egemenliği döneminden kalan tarihi yapılar arasındadır. İlçenin inanç turizmi potansiyelini ise Siyemi Sultan, Şah Kalender Veli, Hasandede ve Gül Baba türbeleri oluşturmaktadır. Yıkılmak üzere olan ve restorasyon edilmesi gereken Yiğitli köyündeki Kervancı köprüsü, ülkemizdeki tarihi taş kemer köprü örnekleri arasındadır. İlçe merkezinde Bekir Ağalar Konağı başta olmak üzere eski Çubuk evleri örnekleri gezilebilir. Daha çok etnografik eserlerin sergilendiği Çubuk Şehir Müzesi ile Kuruçay Köy Müzesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanlar arasındadır.

Genelde kara iklimi etkisi altındaki Çubuk ilçesinin kuzey bölgesini çam, kayın, meşe ağaçlarının yeşillendirdiği orman örtüsü süslemektedir. Yerleşimin en yüksek tepeleri Göllerbaşı (1908), Kara Tepe (Yıldırımelören) (1901), Kara (Büyük Çavundur) (1896), Boğsu (Aydos) (1891), Büyükkuzu (Aydos) (1880), Koca (1872), Aktepe Kale (1869), Dedenin Tepe (1869), Kartalgölü (1851), Ardıçlıkaya (1841), Arpa (1839), Tavuk (1836), Aktepe (1821) zirveleridir. Yüksek tepelerin eteklerinde ve orman içi geniş çayırlıklarda Ahurköy, Aydos, Çatak, Hacılar, Kışlacık, Kuruçay, Meşeli, Nusratlar, Uluağaç, Yaylak, Yeşilkent, Yıldırımaydoğan, Yıldırımelören, Yıldırımevci, Yukarı Çavundur yaylaları bulunur. Aydos Yaylası’nda Gazipaşa, Uluağaç Yaylası’nda ise Orman Çiftliği mandıraları, Atatürk’ün ziyaret ettiği tarihi mekanlardır. Hayvancılığın azalması ve köyden kente göç gibi sebeplerle eski şenliğinden uzak olan yaylaların bir bölümü, ekoturizm için uygun alanlardır.

İlçe sınırları içerisinde birçok doğal, baraj ve sulama göl/göletleri bulunmaktadır. Karagöl ve Sülüklü, ilçenin doğal göllerini oluşturur. 1964 yılında tamamen yerli teknolojiyle inşa edilen Çubuk 2 ve Kavşakkaya Baraj gölleri ile Aydoğan, Aydos Ardıçlı, Aydos Süt, Çavundur, Dalyasan, Kayapınarı, Kışlacık, Kızılca, Kızılviran, Meşeli Yayla, Uluağaç Hacı, Uluağaç Yayla, Usta, Yaylak, Yıldırımelören, Yıldırımevci sulama göletleri; ilçenin öne çıkan doğal güzellikleri arasındadır.

Söz konusu göller arasında Karagöl Tabiat Parkı, Ankara doğa turizmi etkinliklerinin en önemli adreslerinden biridir. Ankara il merkezine 75, Çubuk ilçesine ise yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki göl; Kağşağın, Karıncalığın ve Çullu tepeleri arasındaki bir çanağa konumlanmıştır. Kuzeybatı tarafı volkanik kayalık olan Karagöl, aslında bir krater gölüdür. Etrafı çam, meşe, akçaağaç, dağ kavağı vb ağaçlarla süslü bu doğal güzellik, 2011 yılında tabiat parkı olarak tescil edilmiştir. Çevre düzenlemesi yapılan alanda kır gazinosu, piknik masaları, tuvalet, otopark gibi üniteler bulunmaktadır. İlçede ayrıca merkeze 38 kilometre uzaklıkta Ay Kayası mesire alanı bulunmaktadır.

Çubuk ilçesinin kuzeyindeki dağlık ve ormanlık bölgeden birçok irili ufaklı dere beslenir. Pek çok dereyi bünyesinde toplayan Çubuk ve Ovaçay, ilçenin en uzun akarsularıdır. Avcıova köyünden gelen Sıçan Deresi üzerindeki Hacılar ise yerleşimin tek şelalesidir.

Ankara termal turizminin önemli parçalarından biri olan Melikşah Kaplıcası; beslenme bozuklukları, romatizma, sinir, kas hastalıklarına iyi gelmektedir. Aynı bölgede bulunan hamam kalıntılarının, 1402 yılında Ankara Savaşı sonrası Timur tarafından kızı Melikşah adına yaptırdığı rivayet edilmektedir. Deri hastalıklarına iyi gelen ve yüzyıllarca insanlığa hizmet eden hamam, 1979 yılındaki bilinçsiz sondaj sonucu sularını kaybetmiştir.

 

Beldenin başlıca geçim kaynağı hayvancılık, tarım (arpa, buğday, fiğ, nohut, pancar, yulaf), sebze-meyve (armut, elma, vişne, domates, salatalık, biber, fasulye), turşu üretimi, arıcılıktan oluşmaktadır. Özellikle Çubuk turşusu, ülke genelinde ün yapmıştır. İlçeyi ziyarete gelenler Tavuk Pastırması, Homaça, Yaprak Sarması, Çubuk Turşu Çeşitleri, Çubuk usulü Hoşmelim, Halep Dolması, Tutmaç Çorbası, Tayga Çorbası, Soğuk Aş, Sakala Sünen, Sıkma, Çubuk Tava, Yukarı Çavundur Ekmeği, Yazma Çöreği, Koruk Şerbeti, Çubuk Baklavası, Haside Tatlısı lezzetlerini deneyebilirler.

İlçede her yıl geleneksel Çubuk Turşu ve Kültür, Aşure ve Birlik Günü, Akkuzulu Domates Şenliği festivalleri düzenlenmektedir.

Yakındakiler