Çamlıdere

Mevsimlerin olağan döngüsü, her bölgeye farklı bir güzellik yansıtır. Dört mevsimin ayrı tat ve renkleri, o bölgeyi sonsuz ayrıntılara boğarak fark edilmeyen yanlarını ortaya çıkarır. Kışın beyaz örtüsü, baharın coşkusu, yaz aylarının bereketi veya güzün ressamlığı her yere bir başka hava getirir. Doğal güzellikleri ve tarihi dokusu bugüne dek bozulmadan kalabilen ender ilçelerimizden biri olan Çamlıdere, gür ve sık ağaç dokusuyla çevrili ormanlarıyla yeşil bir sığınaktır doğaseverler için.

Ankara şehir merkezine 87 kilometre uzaklıkta yer alan Çamlıdere yerleşiminin doğusunda ve güneyinde Kızılcahamam, kuzeyinde Gerede (Bolu), batısında Güdül ve Beypazarı ilçeleri bulunur. Ankara’nın yeşile açılan kapısı konumundaki Çamlıdere, karaçam ormanlarıyla çevrilidir. İlçenin en yüksek noktaları Köroğlu Dağları’nın doğusunda yükselen Mahya (2039), Pınar (1859), Kirazlı (1853), Aluç (1849), Cinçayırı (1841), Dede (1840), Saçlık (1818) tepeleridir. Bu şirin beldenin kayda değer akarsuları Acun, Ahatlar, Anışlı, Avdan,  Benli, Büyükçayır, Çay, Değirmenözü (Elmalı), Derecik, Eşik (Güreş), Gürleyen, Gürlük (Köy), Kadınboğazı, Kara (Uzun), Karapınar, Kayı, Öte, Sökmen, Taşlıyayla ve Yazı dereleridir. İlçe sınırlarında Yılanlı, Sarıkavak, Doymuş, Tatlak, Avdan gölleri; Akkaya, Avşarlar, Bardakçılar, Belova, Çamkoru, Çamköy, Çamlıdere, Çit Yaylası Soğukpınar, Dörtkonak Göl, Elören, Kuşçular, Resüller, Yediören göletleri ile Çamlıdere Bayındır Barajı yer alır. Ankara'nın içme suyu ihtiyacını karşılamak için 1987 yılında tamamlanan Çamlıdere Bayındır Barajı, devasa kütlesiyle yerleşimin ortasına konumlanır.

Coğrafi konumu nedeniyle kendine özgü bir iklime ve bu iklimin yarattığı benzersiz bitki örtüsüne sahip olan Çamlıdere’de pek çok yayla görülebilir. Akkaya, Akpınarçatağı, Alakoç, Atça (Acıca), Avşarlar, Bakırlı, Benli, Buğralar, Çal, Çamköy, Çamlıdere, Çukurören (Eski), Eldirek, Elvanlar, Elveren, Dağardı, Doğanlar (Çit), Dörtkonak, İnceöz, Kadı, Kapaklı, Konaklı, Kürt, Kuşçular, Meşeler, Örenköy, Tepe, Sarıkavak, Üreğir, Yahşihan, Yoncatepe yaylaları; Köroğlu Dağları’nın platolarına dağılmışlardır. İçlerinde en ünlüsü olan Benli Yaylası; Çukurören, Osmansin, Güney, Yılanlı, Peçenek başta olmak üzere 7 köyün kullanımındadır. Bir kilise ve kale kalıntısı görebileceğiniz Akkaya Yaylası ise hemen her evde rastlanan sütunları ve antik taşlarıyla ilgi çekicidir.

%52’si ormanlarla kaplı olan Çamlıdere, Batı Karadeniz ile İç Anadolu bölgeleri arasındaki geçiş kuşağında yer almasından dolayı değişik bir iklim döngüsüne sahiptir. Orman örtüsü karaçam, sarıçam, kayın, ardıç, titrek kavak, tüylü meşe, akkavak ağaçları egemenliği altındadır. Bölge genelinde aralarında Çan Çiçeği, Kılıç Otu, Ankara Çiğdemi, Ballıbaba, Dağ Çayı, Misk Soğanı gibi örneklerin bulunduğu 26 endemik tür görülebilir.

 

İlçenin turizm potansiyelini oluşturan değerler arasında Çamkoru ve Aluç Dağı tabiat parkları ile Fosil Ormanı ön plana çıkmaktadır. 2008 yılında tabiat parkı ilan edilen Çamkoru, 611 hektarlık bir alana yayılır. Saha içinde 1990 yılında Yerkızdı Deresi’nin önüne set çekilerek oluşturan aynı isimli bir gölet yer alır. En önemli yükseltileri Elmadağ (1515) ile Kelset (1475) tepeleri olan tabiat parkı, izci kampı ve mesire alanı olarak hizmet vermektedir. Çamkoru Tabiat Parkı’nda yapılan bir çalışmada 59 familya, 217 cins ve 377 türe ait toplam 931 bitki çeşidi tespit edilmiştir.

 

Hafta sonları yoğun ilgi gören Aluç Dağı Tabiat Parkı; kameriyeler, çeşmeler, tuvaletler, lokanta-kafe tesisleri ve yapay göleti ile günübirlik piknik alanı olarak kullanılmaktadır. 2004 yılında B tipi mesire alanı ilan edilen park, 90 hektarlık bir alana sahiptir. İlçe merkezine 11 kilometre uzaklıktaki Pelitçik-Yahşiyan Fosil Ormanı ise Kuz Tepesi’nin kuzey yamaçlarındaki Akpınar Deresi havzasında yer alır. 1. Derece Doğal Sit statüsündeki Fosil Ormanı, 23-15 milyon önce oluşan iğne yapraklı çam ve meşe türlerin taşlaşması sonucu meydana gelmiştir.

 

Antik kuzeybatı Roma Yolu güzergahı üzerinde yer alan Çamlıdere ilçesinde Akkaya Kalesi ve ören yeri, Yılanlı köyü Roma yerleşkesi, Tatlak Mağaraları, Kös Yaylası Kaya Mezarları, Yoncatepe Kaya Oyukları, Çamköy Kaya Mezarları, Elvanlar Köyü Mezar Odaları, Mudrubağacin Mağaraları, Buğralar Köprüsü gibi tarihi eserler görülebilir. Peçenek, Ozmuş, Yahşihan, Dağkuzören gibi bazı köylerin Selçuklu beylerinin isimlerini taşıdığı ilçe, inanç turizmi açısından önemli bir merkezdir. Hazreti Muhammed’in manevi evladı Ömer-ül Faruk'un dördüncü soyundan gelen Şeyh Ali Semerkandi'ye ait türbe, her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. İnanç turizmi için ilçeye gelenler ayrıca Halil Dede, İncik Dede, Cibilli Dede türbeleri ile Peçenek, Elmalı, Çukurören camilerini görebilirler.