Abacı Peri Bacaları Kızılcahamam

Kızılcahamam’ın Abacı Köyü yakınlarındaki Mini Peri Bacaları, Kızılcahamam seyahatinizde mutlaka görmek isteyeceğiniz yerlerden biri. Ürgüp’ün batısında kalan,  en büyük peri bacası olma özelliğine sahip  Abacı Peri Bacaları, kayaların yüzlerce yıl boyunca yağmur tarafından aşındırılması  sonucu oluşmuş bir doğa harikasıdır. Kapadokya’daki peri bacalarından farklı olarak, şapka diye adlandırılan  kısmı bulunmayan bu peri bacaları, ‘Mini Peribacaları’ olarak da bilinmektedir.
5000 metrekarelik bir alana yayılmış olan peri bacaları, Kızılcahamam’ın en çok ziyaret edilen jeosit alanlarından birisidir. Bulunduğu bölgedeki arkeolojik çalışmalar, bulunan kalıntıların M.Ö 1700 yıllarına, Hititler dönemine kadar dayandığını göstermektedir. Günümüzde bölgeyi gezerken, tarihin derinliklerden gelen pek çok fosile de denk gelmek mümkündür.
Kültür turizmi açısından önemli bir bölge olan Abacı Peri Bacaları, Kızılcahamam Belediyesi’nin özverili çalışmaları ile restore edilmektedir. Bu proje kapsamında içinde yürüyüş yolları, seyir terasları, dinlenme ve çocuk alanlarının olduğu 9 bin 650 metrekarelik bir rekreasyon alanı oluşturulmaktadır.