Proje Hakkında

Ankara Anadolu’nun kavşak noktası, doğal güzellikleri ve biyolojik çeşitlilikleri gibi birçok gizli kalmış zenginliği birarada barındıran bir başkenttir. Özellikle büyük kentlerdeki doğaya uzak yaşam insanları doğa özlemi duymaya sevkediyor. Öyle çok uzaklara gitmeye de gerek yok. Başkent Ankara’nın özellikle kuzeyi ve buradaki ilçeler Karadeniz iklimi özelliklerini göstermekte ve trekking yapmaya çok elverişli tabiat harikalarıyla doludur. Keşfedilmemiş birçok orman, gölet, yürüyüş yolları gezginleri beklemektedir. Bu projenin amacı Ankara’da daha önce trekking rotaları ile ilgili bir çalışma yapılmaması, acentalara ve gezginlere yönelik böyle bir kaynağa ihtiyaç duyulmasıdır. Bu çalışmada toplam 44 yeni rota belirlenmiş, daha önceden belirlenen 70 rota da eklenmiştir. Buralardaki yürüyüş parkurları açılmış ve bilgilendirme levhaları konulmuştur.

Çamlıdere yeşil bir sığınak, Çubuk doğaya yolculuk, Güdül ilçesi de birçok doğanın mucizesini içinde barındırmaktadır. Nallıhan ilçesi tarihin gülümseyen yüzü, Beypazarı geçmiş zamanın aynası ve Kızılcahamam şifalı suların merkezidir. Bu ilçeler gerçekten görülmeye değer zenginliklere sahiptir. Bu kitapta da bu güzellikler ortaya çıkarılmaya çalışılmış, gözler önüne serilmiştir. Kitapta ilçelerin turizm değerlerine de vurgu yapılmış, doğaseverler ve gezginlere bir rehber niteliğinde olması amaçlanmıştır. Titiz bir çalışma sonunda profesyonel bir ekiple hazırlanan Ankara’nın trekking yolları, gezginlere iyi bir kılavuz olup Ankara’ya büyük katkı sağlayacaktır. Gezginler için bir başucu kitabı olacak ve belirlenen birçok rota yeni destinasyon olarak önümüze çıkacaktır. 

 Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Ankara Kalkınma Ajansı’nın projelendirdiği ‘Ankara’nın Trekking Rotaları’çalışması (Trekking sırt çantalı ve uzun mesafeli, Hiking ise günübirlik yürüyüş parkurlarını içerdiği için kavram karmaşasına yer vermemek adına bundan sonraki bölümlerde ‘Yürüyüş Rotaları’ ibaresi kullanılacaktır); Çamlıdere,Çubuk ve Güdül ilçelerini kapsamaktadır.

Ayrıca Ankara Kalkınma Ajansı tarafından önceki yıllarda hayata geçirilen Nallıhan (Nallıhan’da Kırsal Turizm: Doğa Yürüyüş Parkurlarının Belirlenmesi, İyileştirilmesi-TR51/11/TUR/0020)

Beypazarı (Alternatif Turizmde Beypazarı- TR51/15/SÜR/0004) ve Kızılcahamam Yürüyüş Rotaları liste şeklinde verilmiştir. Bölgedeki incelemelerimizde keşfettiğimiz eski yolları projenin içeriğine dahil ederken, rahat  ulaşılabilirlik ve kolay yürünebilirlik kıstaslarını göz önüne aldık. Aynı zamanda Ankara Seyahat Acentelerinin hafta sonları yoğun bir şekilde kullandıkları günübirlik parkurlar da mevcuttur.

Haritalarla desteklenen ve Coğrafi Pozisyon Sistemi (GPS) koordinatları alınan Çamlıdere ilçesinde 17, Çubuk ilçesinde 16, Güdül ilçesinde 11 yürüyüş rotasının ayrıntılarını www.ankaratrekkingrotalari.com ve  www.ankarakultur.gov.tr internet sayfalarında bulabilirsiniz.PROJE KOORDİNATÖRLERİ  

Elif Özkan, Kudret Cabılar

 
PROJE ORTAKLARI

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü
Ankara Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü

 
PROJE İŞTİRAKÇİLERİ

Çamlıdere Belediyesi 
Çubuk Belediyesi
Güdül Belediyesi
Nallıhan Belediyesi
Beypazarı Belediyesi
Kızılcahamam Belediyesi